• Felsefe
 • Coğrafya
 • Teknik Bilgi
 • Mimarın Gözüyle
 • 3D Animasyonlar
 • Basında Optimum
 • Emeği Geçenler

 • düşünceden gerçeğe optimum bir yaşam projesi...

  OPTİMUM TEKNİK ŞARTNAME ÖZETİ

   

  1- BETONARME KARKAS İNŞAAT SİSTEMİ

  Parlar Mühendislik Müşavirlik LTD. ŞTİ.

  a) Taşıyıcı sistem model ve hesapları : Evlerin taşıyıcı sistemi 1998 yılı Ocak ayında yürürlüğe giren yeni Deprem Şartnamesi'nde belirtilen ve afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmelik hükümlerine uygun olarak üç boyutlu olarak modellenmiş ve üç boyutlu dinamik analiz yapılarak yatay yüklere göre çözülmüştür. Yapının statik hesabı, Ömerli bölgesi 2. derece deprem bölgesinde olmasına rağmen İstanbul'un depremselliği düşünülerek 1. derece deprem bölgesi şartlarına göre çözülmüştür. Hesaplarda betonarme betonun kalitesinin BS30, beton çeliğinin kalitesinin ise etriyeler hariç BÇIIIa olması kabul edilmiştir.

  b) Temeller : Yapı 2 katlı olduğundan, temellere gelen düşey yük az olacaktır. Buna rağmen temellerin daha da sağlam olması için yüzeysel yapı temellerinin en güveniliri olan Radye Jeneral temel sistemi kullanılmıştır. Ayrıca temel statik hesaplarında zemin etütleri de yaptırılarak zeminin taşıma gücü de temel statik hesaplarında göz önüne alınmıştır. Temel çevresine yapılacak drenaj sistemi ile temellerin yeraltı sularından korunması temin edilmiştir.

  c) Yatay Taşıyıcılar : Yapının tamamında döşeme kalınlıkları 15 cm plak döşeme olarak projelendirmiş ve bu sayede binanın daha da rijit olması sağlanmıştır. Perdeler, perde kolonlar ve kolonlar birbirlerine, yerine göre sarkan kiriş, yerine göre yassı kirişlerle bağlanmışlardır.

  d) Düşey Taşıyıcılar : Yapılacak yapının her iki yönde deprem kuvvetlerini rahatlıkla taşıması için çekirdek perde ve bunun etrafında binanın her iki istikametinde ve köşelerinde perde kolonlar oluşturulmuştur. Zayıf kiriş, kuvvetli kolon prensibinden hareket edilerek kolonlar perde - kolon şekline dönüştürülmüştür.

  2- DUVAR + SIVA + KAPLAMA İŞLERİ

  a) Bölme duvarları : Yapının içteki bölme duvarları izotuğla ile yapılıp üzeri alçı sıva ile kaplanmıştır.

  b) Dış cephe duvarları ve kaplaması : Yapının dış duvarları delikli izotuğla ile yapılmış, ardından tüm dış duvar, kolon ve kiriş yüzeyleri dahil ısı izolasyonu için mantolama yapılmış ve üzerine özel sıva yapılarak dekorlu boya malzemesi ile finişi yapılmıştır.

  c) İç duvar kaplamaları : Bölme duvarları alçı saten sıva üzeri plastik boya yapılmıştır.

  d) Banyo, WC duvar kaplamaları : Zemin kat banyolarında duvarlar tavana kadar, 1. katlarda ise kapı üst kotuna kadar renkli duvar seramikleri ile kaplanmıştır.

  e) Tavan kaplamaları : Banyo, WC, mutfak ve yemek odası asma tavan, salon ve yatak odaları tavanları alçı sıva üzeri plastik boya ile kaplanmıştır.

  f) Döşeme kaplamaları : Salon, yatak odaları, giriş holü lamine parke, mutfak, banyo, WC, balkon ve teraslar özel renkli seramiklerle kaplanmıştır.

  g) Merdiven : Merdiven taşıyıcı sistemi, çelik profillerden oluşturulmuştur. Bu çelik konsollara rıhtları boş olan yatay ahşap basamak plakaları giydirilerek merdiven oluşturulmuştur.

  3- KAPI ve PENCERE DOĞRAMALARI

  a) Tüm iç kapılar : Ahşap olup iki yüzü kaplamalı, pres kapıdır.

  b) Daire giriş kapısı : Yapının içteki bölme duvarları izotuğla ile yapılıp üzeri alçı sıva ile kaplanmıştır.

  c) Pencere Doğramaları : Isı camlı ve kayar güneşlik kepenkli alüminyumdan imal edilmiştir.

  4- ÇATI KAPLAMASI

  Mevcut betonarme döşeme sathı üzerine önce bitüm esaslı bir örtü serilerek su izolasyonu yapılmış, daha sonra 30 mm. kalınlığında cam yünü levhaları ile ısı izolasyonu yapılmış ve üzerine 10 mm. kalınlığında ahşap kontrplak döşenerek kontrplağın üzerine özel kenetli sistem metal kaplama yapılmıştır.

  5- SIHHİ TESİSAT VE KALORİFER TESİSATI İŞLERİ

  a) Polypropilen borular ve üzeri kromajlı sarı pirinç vanalardan oluşan bir tesisat şebekesi yapılmıştır. Sıcak su tesisat boruları ısı kaybını önlemek için izole edilmiştir.

  b) Banyolarda, tezgah lavabolu banyo dolapları, banyo küveti, duş tekneleri, havlu kurutuculu radyatör, özel vitrifiye ve armatürler kullanılmıştır.

  c) Mutfaklarda, laminat tezgah, ankastre evye, mutfak dolapları, çöp öğütücüsü ve aspiratör kullanılmıştır.

  d) Isıtma :Her villa için bağımsız bahçeye konan LPG yakıt tankı, LPG veya doğal gazla çalışan tam otomatik kontrollü kalorifer kazanı ve termostatik vanalı panel radyatörler kullanılmıştır.

  e) Soğutma:İsteğe bağlı (opsiyonel) olup, istendiğinde yapılabilecek şekilde projelendirilmiştir.

  f) Soğuk su ve sıcak su sisteminde hidrofor mevcuttur.

  6- ELEKTRİK TESİSATI İŞLERİ

  a) Tesisat PVC borular içerisinden geçen özel ve TSE'li elektrik kabloları, anahtar, priz ve buatlardan oluşmaktadır.

  b) Her odada, mutfak ve banyolarda, kablolu TV aboneliği ile çanak anten sistemine uygun TV prizi ve telefon prizi bulunmaktadır.

  c) Ana elektrik panosu ve katlarda tevzi panoları ile panolarda yedek dağıtım uçları bulunmaktadır.

  7- YÜZME HAVUZLARI

  a) Açık yüzme havuzu : 25 m X 9,50 m ebadında, yaklaşık 220 m2 yüzme alanı ve 440 m3 su hacmi olan, merdivenlerin önü 1,60 m, atlama trampleni önü 3,40 m olmak üzere 2 farklı derinlikte yüzme havuzudur.

  Havuzda kullanılan su tatlı su, taşma sistemi üstten taşmalı sistem olup otomatik klor dezenfeksiyon sistemi ile dezenfekte edilmektedir. Yüzme havuzu alt katında çepeçevre galeri koridoru ve pompa, filtreler ve denge deposunun bulunduğu makine dairesi vardır.

  b) Kapalı yüzme havuzu : 11,70 m X 4,70 m ebadında, 55 m2 yüzme alanı ve 88 m3 su hacmi olan, 1,60 m sabit derinlikte yüzme havuzudur. Havuzda kullanılan su tatlı su, taşma sistemi yandan savaklı sistem olup ozon jeneratörü ve otomatik klor dezenfeksiyon sistemi ile dezenfekte edilmektedir. Havuz suyu kazandan gelen sıcak su ve 110.000 Kcal/h kapasiteli eşanjör ısıtıcı vasıtası ile ısıtılmaktadır. Yüzme havuzu alt katında çepeçevre galeri koridoru ve pompa, filtreler ve denge deposunun bulunduğu makine dairesi vardır.

  c) Çocuk yüzme havuzu : 2,60 m çapında, 5 m2 yüzme alanı ve 2,5 m3 su hacmi olan ve 50 cm derinlikte bir yüzme havuzudur. Havuzda kullanılan su tatlı su, taşma sistemi skimmerli sistem olup klorinatörlü dezenfeksiyon sistemi ile dezenfekte edilmektedir. Pompa ve filtrelerin bulunduğu makine dairesi masaj havuzu altındadır.

  d) Jakuzi - masaj havuzu : 1,40 m X 3,60 m ebadında, yaklaşık 4,5 m2 alanı ve 4 m3 su hacmi olan 90 cm derinlikte bir havuzdur. Havuzda kullanılan su tatlı su, taşma sistemi skimmerli sistem olup ozon jeneratörü ve klorinatör ile dezenfekte edilmektedir. Havuz suyu elektrikli su ısıtıcısı sayesinde ısıtılmaktadır. 8 adet aerojet nozulu, tabanda Siemens marka hava üfleyici blower ve 10 adet hava üfleme nozulu mevcuttur. Masaj havuzu altında pompa ve filtrelerin bulunduğu makine dairesi vardır. Havuzlarda duvar ve tabanlarda değişik renklerde Vitra Arkitekt 5x5 cm havuz seramiği+havuz kenarlarında da yine Vitra Arkitekt kaymaz tırtıklı karo ve tutamakları kullanılmıştır. Seramiklerin altında yapıştırma harcı, derz aralarında derz dolgu malzemesi kullanılmıştır. Havuzların tüm mekanik ve elektrik malzemeleri, Santem Endüstri, Konut San. Tic. A.Ş.'den satın alınmış, proje detay ve mühendislik hizmetleri ve mekanik - elektrik tesisatı montaj işçilikleri Santem A.Ş. tarafından yapılmıştır.

  8- ATIKSU KANALİZASYON ŞEBEKESİ VE ATIKSU ARITMA TESİSİ

  a) Atıksu kanalizasyon şebekesi: İSKİ Atıksu Kanalizasyonu proje yapım şartnamesine uygun olarak hazırlatılmış olan 1/500 ölçekli Atıksu Kanalizasyon Tatbikat Projesi Ömerli Belediye Başkanlığı İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü'ne tasdik ettirildikten sonra inşa edilmiştir. Boru hatlarında TSE onaylı beton kanalizasyon boruları kullanılarak boru birleşim yerlerinde lastik contalar kullanıldıktan sonra tüm ek yerleri bilezik şeklinde beton harç ile kapatılmış, projede belirtilen kanal derinlik ve eğimlerine göre borular döşenmiştir. Projede belirtildiği gibi parsel içlerinde kare kesitli bahçe rögarları, ana yollarda uygun aralıklarda daire kesitli beton menhol bacaları inşa edilmiştir. Rögar kapakları saç plakalardan imal edilmiş, yollardaki pik döküm menhol kapakları ise İSKİ şartnamesine ve yollardan geçecek taşıt trafiğine uygun olarak seçilerek özel olarak yaptırılmıştır.

  b) Atıksu arıtma tesisi : Atıksu kanalizasyon şebekesi vasıtasıyla konutlardan çıkan evsel atık suları cazibe ile en düşük kotta yapılacak terfi havuzuna getirilerek burada toplanması sağlanmıştır. Atıksu terfi havuzuna ızgaralardan geçtikten sonra giren atık sular terfi pompası vasıtası ile basınçlı boru hattı ile paket arıtma tankına gönderilmektedir. Evsel atık suları arıtmak üzere Mass Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Biomass-P 400 tipi biyolojik arıtma ünitesi imali, işletmeye alınması, personel eğitimi konusunda anlaşma yapılmıştır. Arıtma tesisinin tasarım değerleri : Tesis Nüfusu : 400 kişi Kişi başına su kullanımı : 200 lt/gün Atıksu debisi : 80 m3/gün Birim BOI5 yükü : 60 gr/gün Toplam BOI5 yükü : 24 kg/gün Biomass - P 400 tipi Biyolojik paket atıksu arıtma ünitesi toplam günlük 80 m3 atık suyu ve 24 kg organik yükü arıtabilecek kapasitededir. Arıtmadan çıkan arıtılmış suyun kalitesi 4 Eylül 1988 tarih ve 19919 sayılı resmi gazetede yayınlanan "Çevre kanunu su kirliliği kontrol yönetmeliği" Tablo 21.1 Alıcı Ortalama Deşarj Standart Limitlerini sağlar nitelikte olup istenildiği takdirde bahçe sulama amaçlı olarak da kullanılabilir. Arıtmadan çıkan arıtılmış su Şile Yolu kenarındaki yağmur suyu kanalına verilerek uzaklaştırılmaktadır. 9-

  9- YAĞMUR SUYU DRENAJI

  Yağmur suyu drenajı parsel bazında bahçe drenaj ve yol drenajı olarak iki bölümde projelendirilmiştir.

  a) Bahçe Drenajı : Binaların radye temelleri kenarına bina çevresi boyunca temel alt katında Pınar Plastik Ø100 mm delikli PVC drenaj boruları döşenmiş ve üzerleri kırma taş - mermer ile kapatılmış ve drenaj borusunun bir ucu bahçe içerisinde yapılan yağmur suyu toplama rögarına bağlanmıştır. Bu döşenen drenaj borusu ile temellere ve binaya gelebilecek yağmur sularının aynı zamanda çatı ve balkonlara gelen yağmur sularının 5 inçlik siyah çelik yağmur suyu iniş boruları ile bahçeye indirildikten sonra temel kotundaki drenaja verilerek binadan uzaklaştırılması sağlanmıştır. Parsellerin etrafında yapılan betonarme bahçe duvarları bahçe toprağına düşen yağmur sularının uzaklaşmasını engellediğinden tüm parsellerde bitkisel toprak alt kotunda 30 - 40 cm derinlikte PVC delikli drenaj boruları döşenerek bahçe alanına düşen yağmur sularının drene edilmesi ve en yakın yağmur suyu drenaj menholüne bağlantısı yapılarak uzaklaştırılması sağlanmıştır. Ormandan gelebilecek yüzeysel yağmur suları etkisi altında kalabilecek bazı parsellerde ise önlem olarak bahçe duvarları dışında bahçe duvarı kenarına açık beton kanaletler veya PVC delikli drenaj boruları döşenerek yağmur sularının düşük hatlara doğru uzaklaştırılması sağlanmıştır.

  b) Yol yüzeyi yağmur suyu drenajı : 1/500 ölçekli yağmur suyu drenaj projesi İSKİ yağmur suyu drenaj projesi yapım şartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Yollara düşen yağmur suları yolun iki kenarındaki yol bordürleri dibine yol eğimine uygun olacak şekilde döşenen prekast yağmur su oluk taşları üzerinden akarak 20~30 metre aralıklarla yapılan 1 metre derinlikteki bordür dibi yağmur suyu ızgaralarında toplanır. Yağmur suyu ızgaraları ise yolun ortasına yakın bir yerde inşa edilen en yakın yağmur suyu menhol bacalarına bağlantıları yapılarak yağmur sularının ana yağmur suyu boru hattına intikali sağlanır. Ana yağmur suyu drenaj borusu projede belirtildiği gibi yolun ortasına yakın bir yerde yol kotunun 100~150 cm altında ve yol eğimine uygun olarak döşenmiştir. Drenaj borusu olarak beton borular kullanılmış, sızıntıyı engellemek için ek yerlerinde lastik conta ve beton harçlı bilezik yapılmamıştır. Yağmur suyu ızgara bacaları beton borudan imal edilmiş ve üzerlerine taşıt trafik şartlarına uygun pik döküm delikli ızgara monte edilmiştir. Yoldaki yağmur suyu menhol bacaları ise betondan imal edilmiş, kapak olarak İSKİ standartlarına uygun pik döküm menhol kapağı monte edilmiştir. Yağmur suyu drenaj hattındaki toplanan yağmur suları en düşük kot olan site girişi kenarından Eski Şile Yolu'nun kenarındaki yağmur suyu kanaletine verilerek uzaklaştırılmaktadır.

  10 - İÇME SUYU ŞEBEKESİ VE YANGIN HİDRANTLARI

  Proje alanı içerisinde yeraltı su kaynaklarının tespiti için Geos Zemin Etüt Firması'na hidrojeolojik etütler yaptırılmıştır. Hidro-tek sondaj firması ile anlaşılarak 89 ada kuzeyinde 176 metreye kadar inilmiş ve su tespit edilmiş, kuyu projesine uygun olarak borulanmış ve 60 metreye Wilo marka dalgıç pompa monte edilerek kuyudan 1,5 litre/sn debide su alınmıştır. Su kaynağı bulunduktan sonra içme suyu ve yangın hidrant projesi yapılmış, kapalı spor salonu arkasında 250 tonluk yeraltı su deposu inşa edilerek deponun yanına hidrofor ve pompaların monte edileceği makine dairesi yapılmıştır. Kuyudan çıkan suyun kimyasal - biyolojik analizleri yaptırılmış, analiz raporları su arıtma firmalarına verilerek mevcut kuyu suyunun arıtılması ile ilgili proje ve sistem geliştirmeleri istenmiştir. Aquamatch firması tarafından yürütülen arıtma işleminde, su 30 tonluk ham su deposunda bekletiliyor ve su içerisindeki tortular çökeltiliyor. Aynı zamanda suya klor dozaj pompası ile klor veriliyor. Klorlu su hidrofor vasıtası ile önce kum filtresinden ve daha sonra da aktif karbon filtresinden geçirildikten sonra temizlenmiş ve arınmış bir halde temiz su deposuna geliyor. Su deposunun alttan 1 metreye kadar olan su bölümü yangın rezervi olarak ayrıldıktan sonra suyun üstte kalan bölümü hidroforlar vasıtası ile evlere sevk ediliyor. Evlere gelen temiz su bahçe kapısı yanındaki su saatinden geçtikten sonra ikiye ayrılıyor. Hattın bir tanesi kazan dairesine, diğeri ise bahçe sulamaya gidiyor. Temiz su hattında kullanılan borular Ege Yıldız marka SDR-11 PN16 kalitesinde polietilen borulardır. Projeye uygun olarak yol kenarındaki tretuvarların 80-100 cm altında kanal kazısı yapılarak ve kanal tabanına kum serilerek borular döşenmiş ve bu boruların su testleri yapıldıktan sonra kanalların dolguları yapılarak kapatılmıştır. Yine projede belirtilen mesafe aralıklarına göre yangın hidrantları konmuştur. Yangın tesisatı boruları temiz sudan ayrı olarak çekilmiştir. Yangın hidrantı olarak 100 mm çapında ayaklı tip Klinger marka yangın hidrantı kullanılmış olup, bu hidrantlar itfaiye arabalarındaki hortum ağızlarına uygun hidrantlardır. Yangın hidrantları İtfaiye Müdürlüğü'nün isteğine uygun olarak kırmızıya boyanmıştır. Villaların bahçe peyzaj ve çim işleri için yaz aylarında günlük 200-250 ton su ihtiyacı ortaya çıktığından su ihtiyacını karşılayabilmek için site girişine doğru 96 ada köşesinde kuyu açtırılmış, bu kuyudan da günlük 150 ton kapasitede su elde edilmiştir. Kuyudan çıkan suyun analizi yaptırılmış, analiz sonucu suda demir (Fe) oranının yüksek olduğu saptanmıştır. Demirin arıtılması için çökeltme havuzu ve filtreler yapılmaktadır.

  11 - ELEKTRİK BİNA BESLEME, YÜKSEK GERİLİM ve TRAFO, CADDE AYDINLATMA İŞLERİ

  Aktaş Elektrik Dağıtım A.Ş.'ne müracaat edilerek 1000 KWA elektrik gücü talebinde bulunulmuş, Eski Şile Yolu kenarından geçmekte olan yüksek gerilim hattından enerji alınması yönünde anlaşılmış ve Aktaş ile enerji sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme gereği;

  a) Enerjinin alınacağı noktadan yeni yapılacak trafo merkezine kadar olan yüksek gerilim kablosu ve işçiliğinin şirketimiz tarafından yapılması,

  b) Tespit edilen trafo parseline projesine uygun trafo binasının şirketimiz tarafından inşa edilmesi,

  c) Yapılan trafo binası içerisine projesine uygun olarak yüksek gerilim elektrik panoları, yağlı trafo ve diğer trafo teçhizatlarının şirketimiz tarafından yapılması,

  d) Trafo merkezinden itibaren binalara çekilecek olan zırhlı alçak gerilim kablolarının şirketimiz tarafından temin edilerek projesine uygun olarak yeraltına döşenmesi,

  e) Yüksek gerilim şebekesi ve trafo projeleri ile alçak gerilim bina besleme projelerinin ayrı ayrı çizdirilerek Aktaş Elektrik Şirketi'ne tasdik ettirilmesi, kararlaştırılmıştır.

  Yukarıda belirtilen işler Özgür Elektrik ve Tesamel Elektronik firmaları ile taşeron anlaşmaları yapılarak tamamlanmış ve Aktaş Elektrik A.Ş.'ne kontrolleri yaptırılarak teslim edilmiştir. İnşaatların bitirilmesi ile yapı kullanma izinleri alındıktan sonra Aktaş A.Ş.'ne müracaat edilerek villalara trafodan enerji verilerek villalardaki elektrik sayaçları mühürlenerek elektrik enerjisi kullanılmaya başlanmıştır. Alçak gerilim elektrik kabloları projesine uygun olarak tretuvar altındaki kanallar içinden geçirilmiştir. Kablo olarak Pirelli marka zırhlı NYFGBY yeraltı kablosu kullanılmıştır. Trafo olarak 1000 kwa gücünde (ABB marka) yağlı trafo kullanılmış, trafo içindeki tüm elektrik panolarında Siemens marka şalter ve ürünler kullanılmıştır.

  12 - CADDE AYDINLATMA

  Aydınlatma kablosu olarak 4x10 mm2 kesitli Demaş marka zırhlı NYFGBY yeraltı kablosu kullanılmış, projesine uygun olarak yol bordürüne yakın bir şekilde tretuvar altında kazılan kanallar içine döşenmiştir. Aydınlatma direkleri yol kenarlarındaki kaldırımlar üzerine 40'ar metre aralıklarla beton temeller üzerine monte edilmiştir. 15 metrelik yollarda 10 metrelik tek bükme konsollu, 10 metrelik ve 7 metrelik yollarda ise 8 metrelik tek bükme konsollu aydınlatma direkleri kullanılmıştır. Aydınlatma direkleri Aktaş idaresine elektrik direği üreten Emta-Mitaş firmasından satın alınmıştır. Aydınlatma armatürü olarak 10 metrelik direklerde 250 watt cıva buharlı, 8 metrelik direklerde 125 watt cıva buharlı Aktaş onaylı Cemdağ marka armatürler, 110 ve 220 watt sodyum buharlı Osram-Philips marka ampuller kullanılmıştır. Aydınlatma direkleri ve kablo işleri bitirildikten sonra Aktaş elektrik idaresine başvurularak cadde aydınlatma şebekesi kabul işlemi yaptırılmış, Aktaş idaresine devredilmiştir.

  13 - YOL VE KALDIRIM İŞLERİ

  Yol projesine göre 3 tip yol mevcuttur. Birinci tip yol 12 metre genişliğinde olup yolun sağında ve solunda 150 cm genişliğinde yürüme yolu (tretuvar) mevcuttur. İkinci tip yol 7 metre genişliğinde olup yolun sağında ve solunda 150 cm genişliğinde yürüme yolu mevcuttur. Üçüncü tip yol 5 metre genişliğinde olup yolun sağında ve solunda 100 cm genişliğinde yürüme yolu mevcuttur. Ünallar hafriyat firması ile anlaşılarak yol ve tretuvar alanı üzerinde bulunan 30 - 60 cm kalınlığındaki bitkisel toprağın makine ile hafriyatı yaptırılmış, daha sonra yolların alt yarısına istenen kalınlıkta kaya parçalarından oluşan balast malzemesi serilerek tesviye edilmiş ve sıkıştırılmıştır. Sıkıştırılmış balast tabakası üzerine istenen kalınlıkta 0, 1, 2, 3, 4 numara kırma taş - mıcır karışımı stabilize malzeme serilerek tesviye edilmiş ve sulanarak sıkıştırılmıştır. Yol ve kaldırımların tamamı yukarıda görüldüğü gibi tesviye edilip sıkıştırıldıktan sonra yol ve tretuvarların kaplama malzemelerinin cins, renk, kalınlıkları proje mimarının görüşü alınarak aşağıdaki gibi seçilmiştir.

  a) Yollarda 8 cm kalınlıkta koyu gri renkte "I" şekilde aşık taşı denilen kilitli parke kullanılmasına,

  b) Tretuvarlarda 6 cm kalınlıkta, kırmızı renkte dikdörtgen parke taşı kullanılmasına,

  c) Yol kenarlarında cadde bordürü olarak 30 x 15 cm ebadında tretuvar parkesi renginde (kırmızı bordür) taşı kullanılmasına,

  d) Yol kenarında bordür diplerinde yağmur suyu oluk taşı olarak gri renkli oluk taşı kullanılmasına,

  e) Tretuvarların toprak ile temas eden kenarlarına 12 x 22 cm ebadında gri renkli bahçe bordürü kullanılmasına, karar verilmiş ve imalatlar proje ve şartnamesine uygun olarak yapılarak tamamlanmıştır. Yol ve tretuvarlarda kullanılan kilitli parke taşı, dikdörtgen parke taşı ve yol bordürleri malzemeleri Yapı Merkezi Prefabrikasyon A.Ş. firmasının Paşaköy fabrikasında üretilmiş olup TSE kalite belgeli ve beton testleri yapılmış malzemelerdir.

  14 - BAHÇE PEYZAJ (BİTKİ) VE OTOMATİK SULAMA İŞLERİ

  (1. Etaba özeldir.) Peyzaj işleri Çarka Peyzaj Fidancılık İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılmıştır. Firma bitki ve ağaçların dikileceği yerleri gösteren peyzaj projesini hazırlamış, buna göre ağaç cinslerine ve miktarlarına karar verilmiştir. Bahçelerde su birikmemesi için toprak tesviyesi yapıldıktan sonra 100 mm çapında Fırat plastik sarı renkli drenaj boruları, kanallar içine döşenip üzerine kırma taş dolgu yapılarak bahçe alanının yağmur suyu drenajı yapılmıştır. Bahçe alanı tesviyeli bir şekilde Çarka firmasına teslim edildikten sonra firma mevcut bahçe yüzeyine 25-30 cm kalınlıkta nebati toprak ile dolgu yapıp tesviyesini yapmıştır. Peyzaj projesine göre bahçelere 3 adet manolya ağacı, 3 adet defne ağacı, 5 adet çalı meşesi, 7 adet alev ağacı, 3 adet mazı, 1 adet ladin ağacı, 5 adet fırça çalısı, 1 adet huş ağacı, 1 adet süs eriği, 3 adet kutsal bambu olmak üzere toplam 32 adet bitki ve ağaç ile parsel çevre duvarları kenarlarına kartopu bitkisi ile sarmaşık bitkisi dikilmiştir. Rain-Bird marka Amerikan yapımı malzemeler kullanılarak otomatik sulama projesi Çarka firması tarafından yapılmıştır. Cebeco marka Hollanda menşeli ithal çim tohumu m2'ye 80 gram gidecek şekilde gübre ile karıştırılarak bahçe alanına serpildikten sonra tohumların korunması amacıyla kapak toprağı denilen özel toprak ile tüm bahçe yüzeyi kapatılmış ve tüm bahçe yüzeyi özel çim silindiri ile silindirlenmiş ve sıkıştırılmıştır.

  15 - ÇEVRE GÜVENLİK ÇİTİ

  Çevre güvenlik çitinin şantiyede çelik hasırdan, boru ve köşebent profilden imal edilmesine karar verilmiş, çit yüksekliği normal arazide 2 metre, bahçe perde duvarları üzerinde ise 1 metre yüksekliğinde yapılmıştır. Malzeme Olarak : 2 metrede bir dikme olarak kullanılmak üzere Ø 60 mm çapında siyah çelik boru seçilmiş, hasır çelik firmasından göz aralıkları 5 x 15 cm, çubuk çapı 5 mm olan özel çit hasırı temin edilmiştir. Bu hasırlar şantiyede 2 metre x 2 metre veya 2 metre x 1 metre ebadına göre kesilmiş ve bu hasır demirlerin etrafı 30 x 30 x 3'lük demir köşebentle çevrilerek paneller oluşturulmuştur. Toprak arazide 2 metre aralıklarla temel çukur kazıları yapılmış, temel çukurlarına temel beton dökülmüş, temel beton içine ankraj plakası yerleştirilmiştir. Beton perde bahçe duvarları üzerinde ise 2 metre aralıklarla saç ankraj plakası bulonlar ile betona ankre edilmiştir. Bu hazırlanan ankraj plakaları üzerine Ø 60 mm çapında siyah boru dikmeler konup dikiş kaynağı ile kaynatılmıştır. Daha sonra dikilen bu borular arasına çit hasır panelleri getirilip lama demir parçaları ile kaynakla tutturulmuştur. Çevre çitinin alt tarafında toprak ile arasındaki boşluk fazla ise çit bordür betonu dökülmüştür. Tüm inşai işler bittikten sonra çevre çiti mimarımızın uygun gördüğü renk tonunda yağlı boya ile boyanmıştır. Boru dikmelerin üst uçlarına siyah lastik kapaklar takılarak boruların içine su girmesi önlenmiştir.

  16 - İNTERNET SİSTEMİ

  İnternet erişimi ve dağıtımı konusunda 3 temel konu bulunmaktadır.

  a) İnternet Erişimi: Koçnet tarafından kurulan uydu anteni ile 7 gün 24 saat kesintisiz erişim sağlanmaktadır. Kapasite ihtiyaca bağlı olarak arttırılabilmektedir.

  b) Site İçerisinde Dağıtım: Koçnet tarafından Long Reach Ethernet (LRE) sistemi kullanılmıştır. Bu sistem ile internet erişimi mesafe sorunu

  olmaksızın evlere dağıtılabilmektedir.

  c) Ev İçerisinde Dağıtım : Evlerde bulunan CPE cihazı sayesinde internet erişimi sağlanmakta ve ilave konulacak bir HUB ile tüm eve dağıtılabilmektedir.

  17 - TV SİSTEMİ

  TV sistemi Elaykom firması tarafından projelendirilmiş ve gerçekleştirilmiştir. 3 adet çanak anten ile TV yayınları ve Digitürk izlenebilmektedir.

  18 - TELEFON ALTYAPI ve ŞEBEKE TESİSİ

  HB Teknik Proje ve Danışmanlık Hizmetleri firmasına Türk Telekom şartname, proje hesap ve çizim esaslarına göre hazırlatılan telefon altyapı ve şebeke tesis projesi, Türk Telekom A.Ş. tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya başlanmıştır. Altyapı çalışmalarında ana yolda menholler, tali yollarda ek odalar Telekom'un öngördüğü briketlerle yapılarak, üstüne betonarme yapılmış, iç-dış duvarlar sıvanarak pik kapaklarla kapatılmıştır. Menholler ve ek odaları arası kanal kazısı yapıldıktan sonra kum yataklama yapılmış ve kum yatak üzerine projede belirtilen adetlere göre Ø 110'luk Collinge PVC borular döşenmiş ve daha sonra uygun evsafta malzeme ile geri dolgu yapılarak sıkıştırılmış ve kanallar kapatılmıştır. Telefon altyapısının Telekom A.Ş. tarafından kabulünden sonra site girişindeki saha dolabından alınan yine Telekom tarafından onaylı 3x300.04 KDPF-AP kablolar, tali yollarda projesine uygun KDPF-AP kablolarla ek odalarına ve villa girişlerindeki sayaç odalarına kadar telefon şebekesi tesis edilmiştir.

  19 - YILDIRIM KORUNMA SİSTEMLERİ

  Genel olarak 2 farklı şekilde inceleyebiliriz.

  1. Faraday kafesi

  2. Paratoner

  Faraday Kafesi sistemi yıldırıma karşı korunacak yapıların iletken bir kafes içine alınması ve kafesin topraklanması prensibine dayanır. Bu sistem ile sadece kafes içine alınmış olan yapılar yıldırıma karşı korunabilir. Kafes içine alınması mümkün olmayan yerler ise, parklar, bahçeler açık havuzlar, açık spor tesisleri, yürüyüş alanları, orman arazileri vb. bu yöntem ile yıldırıma karşı korunamazlar. Ormanlık arazi içindeki bir yapının Faraday Kafesi yöntemi ile yıldırıma karşı korunmuş olması, yapını üzerine doğrudan bir deşarj sırasında binanın zarar görmesini engelleyebilir, fakat ormanlık arazi üzerine düşen yıldırımın çıkartacağı yangın riski hala sürmektedir. Bu sebeple yıldırıma karşı korunma sistemlerinin tasarlanmasında ana prensip, yıldırımın, korumak istediğimiz yapılardan uzak noktalarda, güvenli bir şekilde toprağa deşarjını sağlamak olmalıdır. Optimum evlerinde iki adet 17 m ve bir adet 22 m olmak üzere toplam üç adet kule üzeri aktif paratoner tesisi ile saha yıldırıma karşı korunmaktadır. Kurulan sistemi 3 bölümde inceleyebiliriz.

  a. Yakalama ucu Yakalama ucu olarak Elektrostatik Aktif Paratoner Pulsar kullanılmıştır. Bir aktif yakalama ucu herhangi bir pasif uca göre yıldırımı ne kadar daha önce yakaladığını gösteren Delta T değeri Pulsar için 155 mikrosaniyedir. Bu değer, Pulsar'ın şu an dünya piyasalarında bulunan en hızlı paratonerden 2,2 kat daha hızlı çalıştığını göstermektedir. Bu anlamda Pulsar, diğer ürünlere göre 2,2 at daha güvenle çalışan bir paratonerir.

  b. Taşıyıcı Kule Taşıyıcı kulelerimiz sıcak daldırma galvaniz kaplı olup temelleri ile beraber 184 km/saat hızla esen fırtınanın yaratacağı rüzgar yüküne dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Paratoner iniş iletkeni kule merkezinden geçerek topraklama sistemine ulaşmaktadır. İletkenin kule merkezinden geçmesi, olası bir deşiarj anında kule üzerinde oluşacak net itici kuvvetlerin toplamını sıfır yapacağından, deşarj anında kulelere ek yük binmeyecektir. Aynı zamanda iletken etrafında oluşabilecek zararlı manyetik alanlar da minimuma indirgenmiştir. Kuleler içindeki belli noktalarda, iniş iletkeni ile kulenin elektriki irtibatını sağlayacak klemensler mevcuttur. (kule yüzeyindeki kapakların açılmasıyla bu klemenslere ulaşılabilir) bakır iniş iletkeni ile galvaniz kulenin temas ettiği tüm yüzeyler korozyona arşı mukavemet açısından kalay kaplanmıştır.

  c. Topraklama Tesisi Topraklama tesislerinde som bakır çubuk elektrodlar kullanılmıştır. Özellikle park sahasında bulunan kulemize ait topraklama tesisinde, topraklama elektrodları belirli kot farkları ve uygun geometrik düzen ile çakılarak potansiyel dengelenmesi sağlanmıştır. Bu şekilde bir deşarj sırasında kule yakınlarında bulunan canlıların adım geriliminden etkilenmesi riski minimuma indirgenmiştir. Topraklama tesisindeki tüm bağlantı noktalarında geniş temas yüzeyli özel klemensler silikon ile kaplanarak monte edilmiş ve böylece korozyona karşı dayanıklılığı arttırılmıştır. Kule temel donatıları ile topraklama tesisi birleştirilerek temeldeki tüm metallerin aynı potansiyelde kalmaları sağlanmıştır.