• Felsefe
 • Coğrafya
 • Teknik Bilgi
 • Mimarın Gözüyle
 • 3D Animasyonlar
 • Basında Optimum
 • Emeği Geçenler

 • düşünceden gerçeğe optimum bir yaşam projesi...

  FELSEFE

   

  NEDEN?

  Modern hayatın gereksinimlerinden geri kalmamanız için. Doğanın içinde yaşarken, şehrin de içinde yaşamanız için. Ev hayatınızı zorlaştırmamak, ama kolaylaştırmak için. Hem ailenize, hem kendinize zaman ayırabilmeniz için. Evinize uzaklaşmamanız, ama yakınlaşmanız için. Hem eşinize iyi bir aşık/arkadaş/yoldaş, hem çocuklarınıza iyi bir anne/baba/arkadaş/kardeş olabilmeniz için. Evinizde kendiniz olabilmeniz için. Karışık ve zor bir evde değil, sade ve fonksiyonel bir evde yaşamanız için. Hakkettiğiniz için.

  NASIL?

  İstanbul'da konut konusunda ciddi sorunlar olduğunu ama doğru çözümler bulunmadığını görerek... Modern yaşamın gereksinimlerine cevap verecek kapsamlı bir projeyi hayata geçirme düşüncesinden hareket ederek... Doğru konut çözümleri için temel kavramlar geliştirerek... İhtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak araziyi tespit edip, işlemlerini tamamlayarak... Uygun mimari kavramlar belirleyip, bu kavramları en iyi şekilde projelendirecek mimarı seçerek... Mimari ve mühendislik projelerini koordine edip, kamu kuruluşlarından ilgili onayları alarak... İnşaat koordinasyonunu organize ederek... Projenin finansmanını sağlayıp tanıtım süreçlerini başlatarak, Optimum hayata geçirildi. Evleri ve çevreyi, peyzaj, altyapı ve rekreasyon alanlarıyla birlikte bir bütün içinde tasarlayan, iç ev/dış ev kavramlarını birleştiren, insanlara hem bağımsızlık hem birliktelik imkanı veren, sade, net ama güçlü bir mimari anlatım, projenin temel kavramları olarak belirlendi. Bu kavram doğrultusunda, mimar arayışı Han Tümertekin'le tamamlandı. Mimar Han Tümertekin ve ekibinin mimariye ve ev konseptine yaklaşımları; problemi, evin dış görünüşünden değil, iç yapısından hareketle ele alma anlayışları; iç yapının zorunlu sonucu dış görüntü ya da dış görüntünün zorunlu sonucu iç yapı çözümsüzlüklerine itibar etmemeleri; zoru seçerek, iç fonksiyon-dış fonksiyon, iç yapı - dış yapı, iç estetik-dış estetik parelelliklerini sürekli göz önünde bulundurmaları bu seçimi belirledi. Tüm bu kriterler dikkate alınarak planlar çizildi, değiştirildi, çizildi, revize edildi ve ortaya çağdaş konut ihtiyacına en iyi şekilde cevap verebilecek bir optimum çözüm çıktı. Planlar çizilirken, Ömerli'deki arazinin tüm zemin değişkenleri, rüzgar yönü, güneşin ve evlerin birbirine göre konumları, ve hava/su/toprakla ilgili diğer bütün faktörler dikkate alındı. Ortaya çıkan planlar, proje kavramının tam ve kesin cevabıydı. Artık inşaata başlanabilirdi.

  NEREDE?

  Ormanların arasında... Yeşilliğin ortasında... Hem şehrin içinde hem şehrin dışında... Sessizliğin/huzurun/mutluluğun göbeğinde... Avusturya Lisesi İlköğretim Okulu'na 2,5 km uzakta... Koç Lisesi ve Sabancı Üniversitesi'nin yakınında... Tenis ve squash kortları, bilardo salonu, solaryum, açık ve kapalı yüzme havuzu, basketbol sahası, kafe ve restaurant, sauna, spor ve ağırlık salonu ile bir sosyal tesis bütünlüğünün içinde... Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü gişelerine 35 km mesafede...

  NE (GİBİ)?

  Bir toplu konut projesi ya da bir inşaat işi olmanın çok ötesinde; insanların özel gereksinimlerine olabildiğince önem veren, butik çözümler üreten, detaylara özen gösteren bir arazi geliştirme projesi... Kaliteli, sade, öncü, özgür, insani, mantıklı, sıcak, sessiz, doğa ile bütünleşik, sporla iç içe ve medeni gereksinimleri karşılayan çağdaş bir mimari oluşum... İç ev/dış ev kavramlarını bir araya getiren; sekiz cephesi, dört ayrı bahçesi ve farklı yaşam alanları ile, çocuklara ve ebeveynlere özgürlük sunan bir tasarım... Çevre düzenlemesiyle, günün her saati ışık gören konumlandırmasıyla, farklı parseller üzerinde farklı konutsal çözümler sunan anlayışıyla, hayatınıza değer katacak bir mutluluk beldesi... Optimum'da; ailenizle ve kendinizle, komşunuzla ve doğayla, ışıkla ve yeşille, gökyüzüyle ve yeryüzüyle dost olma şansına sahipsiniz. Yapamadıklarınızı ve yapmayı planladıklarınızı yapabileceksiniz. Evinizde -eğer isterseniz- bir şair, bir ressam, bir aşçı, bir bahçıvan, bir müzisyen, bir keyif insanı, bir astronom, bir sporcu, bir fotoğrafçı olabileceksiniz. Evinizi istediğiniz gibi kullanabilecek; bahçesini bir resim atölyesi ya da bir piknik alanı, mutfağını ufak bir gurme restaurant ya da ufak bir patisserie, 3. kattaki odanızı amatör bir rasathane veya bir özel ofis, bölgenin güzel doğasını bir fotoğraf stüdyosu veya spor alanı olarak değerlendirebileceksiniz. Optimum'da evinizi, beklentilerinize ve gereksinimlerinize uygun olarak şekillendirme şansına sahip olacaksınız.

  KAÇ?

  7 tip ev... Optimum'da 236-360 m²... 2+1 katlı (özel 1 "kule-oda"dan oluşan 3. kat, sadece Optimum C ve D'de)... Evlerde 700-800 m²'lik toplam 4 bahçe... 8 ayrı cephe... 1 kış bahçesi... 160-230 m³ arasında değişen, 2 kat yüksekliğinde, yerden tavana camlı salon... 30-49 m² arasında değişen, ebeveynlere özel yaşam alanı... 2 arabalık kapalı garaj... Her evde (evlerin tiplerine göre) 2-4 duş/banyo, 3-5 tuvalet... Optimum Compact'ta 201 m² kapalı alan... 825 m²'lik toplam 4 bahçe... 1 kış bahçesi... 2 kat yüksekliğinde yerden tavana camlı geniş manzaralı bir salon, mekansal olarak ayrılmış kendine özel banyolu ve giyinme odalı 1 ebeveyn odası, şık ve fonksiyonel 1 mutfak, 1 hizmetli odası, 2 çocuk-konuk odası, 3 banyo, 1 tuvalet, özel çamaşır odası, yüksek tonoz tavanlı yatak odaları... Optimum 3. etapta 201 m² ye ilave olarak 245-290 m² lik evler. 850 m² bahçe... 1 kış bahçesi... 2 kat yüksekliğinde yerden tavana camlı geniş manzaralı bir salon, mekansal olarak ayrılmış kendine özel banyolu ve giyinme odalı 1 ebeveyn odası, şık ve fonksiyonel 1 mutfak, 1 hizmetli odası, 2 çocuk-konuk odası, 3 banyo, 1 tuvalet, özel çamaşır odası, yüksek tonoz tavanlı yatak odaları... Komşulara ortalama 30 metre mesafe... 1 geniş kapsamlı sosyal tesis... 1 mavi gökyüzü... 1 yeşil doğa... 1 çağdaş/rahat/mutlu yaşam... Ve yaşama dair sonsuz sayıda olasılık...

  KİM?

  Proje; Emta (Entegre Mühendislik Tasarımları A.Ş.) tarafından gerçekleştiriliyor. Mimari tasarımı Mimar Han Tümertekin tarafından yapılmakta olan projenin 1. etabı İş Bankası işbirliği ile yapılmıştır.

  KİMİN İÇİN?

  Çağdaş bir konutta yaşamak isteyen, modern hayatın beklenti ve gereksinimlerine cevap arayan, evinde 4 mevsim de oturabilmeyi isteyen, işinden döndüğünde gevşeyebilmeyi ve değişik hobilerine zaman ayırabilmeyi arzulayan, bir apartmanın içinde ve kaosun ortasında yaşamak istemeyen, alışılageleni değil farklı olanı arayan, ailesi ve dostları ile zaman geçirmekten hoşlanan ama özel yaşamına da önem veren, mimari tasarımda fonksiyonların yanı sıra estetiğin de üzerinde duran, ne istediğini bilen herkes.

  NE ZAMAN?

  1. ve 2. etap ile 3. etapta ilk fazda yer alan evler tamamlandı ve teslim edildi. Türkiye'nin en iyi planlanmış evlerinde, Optimum'da hayat başladı. Aileler Optimum'un yalınlığını, fonksiyonelliğini ve rahatlığını doyasıya yaşıyorlar. Sosyal alanlar, spor tesisleri, kapalı tenis kortu kullanıma hazır ve 3. etap 2. fazda inşaatı devam eden evler mutlu ailelerini bekliyor.