• Han Tümertekin
 • Han Tümertekin Hakkında

 • "…Tümertekin için yaratma eylemi yeniyi icat etmeye değil, hakikati keşfetmeye, ortaya çıkarmaya odaklanmıştır…"


  Tansel Korkmaz
  Mimar, ODTÜ Mimarlık Fakültesi

  Han Tümertekin

   

  Han Tümertekin mimari etkinliğini, 1986 yılında İstanbul’da kurduğu Mimarlar Tasarim Danismanlik Ltd.Şti. çerçevesinde gerçekleştirmektedir.

  Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa’da projeler gerçekleştirmiştir.

  Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel koruma konusunda çalışmalar yapmıştır. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunmaktadır; Tümertekin İstanbul Bilgi Üniversıtesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindır. Harvard Graduate School of Design, Ecole Speciale d’Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne’ da konuk öğretim üyeliği yapmaktadır.

  Ulusal ve uluslararası pek çok juride görev alan Tümertekin verdiği konferanslar ve yönettiği work-shop’ lar ile uluslararası  mimarlık etkinliklerinde yeralmaktadır. Domus, Abitare, Architectura Viva, d’Architecture,’ World Atlas of Contemporary Architecture’, ‘Atlas of 21st Century World Architecture’ gibi yayınlar Tümertekin’in çalışmalarına yer vermişlerdir.

  Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır. 1998 ve 2000 yıllarında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne (Türkiye) layık görülen Tümertekin’in çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri vardır. Mies van der Rohe ödüllerinde SM Evi sergilenen Tümertekin ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. ‘2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü’ jürisinde de yeralan Tümertekin, 2008 yılından bu yana Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesidir.