• Felsefe
 • Coğrafya
 • Teknik Bilgi
 • Mimarın Gözüyle
 • 3D Animasyonlar
 • Basında Optimum
 • Emeği Geçenler

 • düşünceden gerçeğe optimum bir yaşam projesi...

  BASINDA OPTİMUM

   

  Düşünceden gerçeğe Optimum bir yaşam projesi, Yaz 2000, Banyo Mutfak

  Türkiye'de arazi geliştirme projeleri alanında faaliyet gösteren Emta, Han Tümertekin'in projelendirmiş olduğu Optimum Evleri'ni İş Bankası ile ortak bir çalışma sonucu, 2001 yılında hayata geçirecek. Emta'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melih Turan Optimum projesini farklı kılan özellikleri anlattı.
  Sayın Melih Turan kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
  1968 İstanbul doğumluyum. İlkokulu Türkiye'de tamamladıktan sonra İsviçre'ye gittim. Orta ve lise eğitimimin ardından Amerika'da Boston Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitirdim. Los Angeles Pepperdine'da MBA ve Master of International Business yüksek lisans programını tamamladım. Bu eğitimin bir yılını Amerika'da, bir yılını Paris'te tamamladım ve 1995 yılında Türkiye'ye geri döndüm.

  EMTA'nın kuruluş öyküsünden ve faaliyet gösterdiği alanlardan bahseder misiniz?
  EMTA'nın kuruluş öyküsü 1969 yılına kadar uzanıyor. Türkiye'de üniversite, hastane, kamu binaları inşa eden ve daha sonra yurtdışı taahhütleri üstlenen BTK Beynelminel Taahhüt Konsorsiyumu'na dayanıyor. BTK Libya'da çok iyi tanınan bir isim. Okullar, siteler, klinikler, oteller, idari yapılar, kültür merkezleri, ticaret merkezleri, atölyeler, camilerin inşasının yanı sıra bunların tasarım, yönetim ve danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi alanında da faaliyet gösteriyor. BTK'nın bitirilmiş ve teslim edilmiş sözleşmelerinin tutarı 535 milyon Amerikan Doları. Halen devam eden toplam 481 milyon Amerikan doları tutarındaki 18 projenin de 61 milyon dolarlık kısmı tamamlandı. BTK'nın hissedarlarının sahip olduğu Beta ve Delta, kardeş şirketler olarak Libya'da, EMTA Entegre Mühendislik Tasarımları da Türkiye'de faaliyet gösteriyor. EMTA Türkiye'de arazi geliştirme projelerine kapsamlı ve yeni bir yaklaşım geliştirmek isteyen bir yönetim ile 1996 yılında ortaya çıktı. Bu amaca yönelik olarak Türkiye'deki mevcut oluşumlar, gelişimler, trendler ve eksiklikler detaylandırılarak eleştirisel bir gözle incelendi. Bunun sonucunda oluşturulan metodoloji ve strateji uygulamaya konulmalıydı. Biz bunu yapmaya özen gösteriyoruz, bugüne kadar hayata uyarladığımız Yeşilyurt'ta Nautilus, Güzelce'de Miramar, Ortaköy'de Manolyalı projelerinin yanında İş Bankası ile ortak olarak Optimum projesini yürütüyoruz.

  EMTA'nın Türkiye'deki arazi geliştirme sorununa yaklaşımı nedir? Konut arazileri seçmede nasıl bir yöntem izliyorsunuz?
  Türkiye'de yapılanma konusunda ciddi boşlukların olduğu ve insanların gereksinimlerine cevap verecek çözümlerin olmadığı çok net gözlemlenebiliyor. Arazi geliştirme projelerinde birçok sorunu çözmek aslında basit. Yeter ki çözümler başlangıçta ve birbiri ile ilişkili olarak üretilsin. Biz bir inşaat firması olmanın yanı sıra kavram geliştirmesi, strateji ve hedef kitlenin belirlenmesi, yerin belirlenmesi, işlemlerin yapılması, piyasa araştırması, fizibilite çalışmalarının yapılması, uygun mimari kavramların belirlenip bunlara uygun mimarların belirlenmesi, mimari ve mühendislik projelerin koordine edilmesi, bunların kamu kuruluşlarında onaylatılması, inşaatın koordine edilmesi, finansman ve muhasebesi, tanıtım, satış ve işletmesi gibi hususları da yürütüyoruz. Bu araştırmalar sırası ile birbirlerini takip edip, birbirlerini etkiler. Biz arazi geliştirme sorununa kapsamlı bir pencereden çok iyi araştırarak çözüm bulup, ardından gerçekçi çözümler üreterek yaklaşıyoruz. Geçici ve yüzeysel çözümler hem problemi ortadan kaldırmıyor hem de büyük maliyetler getiriyor.

  Optimum yaşam projesi hakkında bilgi edinebilir miyiz? Bu proje kimlerin katkıları ile hayata geçirilecek?
  İstanbul'da konut konusunda ciddi sorunlar olduğunu ve bu sorunlara karşın doğru çözümlerin bulunamadığını düşünerek modern yaşamın gereksinimlerine cevap verecek evleri ve çevreyi peyzaj, alt yapı ve rekreasyon alanları ile birlikte bir bütün içinde tasarlayan iç ve dış ev kavramlarını birleştiren, Han Tümertekin ile bu projeyi hazırladık. İş Bankası ile ortak bir proje aynı zamanda. Ömerli Beldesi'ndeki arazide 4 tip, 45 villa projelendirilecek. Evler 237 m² ile 360 m²lik yaşama alanı ve bahçeden oluşacak. Çağdaş bir yaşamı doğaya ve yeşile doyarak yaşamak isteyen, konfor ve estetiği beton bina anlayışından uzaklaşıp iç ve dış mekan bütünselliği ile tercih edenler için Optimum ideal bir yaşama projesi. İsminden de anlaşılacağı gibi optimum düzeyde iyiyi ve güzeli sunmak istiyoruz. "Bizim evlerimiz benzersiz ya da kusursuz" gibi iddialarda bulunmak gibi düşüncemiz yok, biz bunu optimum düzeyde yakalamaya çalışıyoruz.

  Optimum yaşam projesinin diğer site kent projelerinden ne gibi farklılıkları var? Nasıl bir hayat vaad ediyor?
  Optimum bir yaşam geliştirme projesi. Evler bireylere duygularını özgürce ifade edebilme olanağı sunan etkili iç ve dış ses izolasyonu, farklı parsellere farklı yerleşim çözümleri getiren 360° manzara seyir imkanı sunan mimari düzenleme, evlerin kendi içinde yer alan ve evlere doğrudan geçiş imkanı sağlayan çepeçevre dolapla kaplı kapalı garaj, yaşam şekli ve kullanım amacına göre iç mekansal ünite düzenlenme, yazın doğu güneşi, kışın güney güneşi prensibine dayanan ve gün ışığından optimum fayda alınmasını sağlayan yerleşim planı, iç ve dış cephe uyumu ile birbirine paralel tasarlanmış dikdörtgen olarak projelendirilen ve 4 ayrı cephede bahçe, tavan yüksekliği yerden cam sayesinde 230 m³ ulaşmış salon hacmi, kasa ve özürlü girişi Han Tümertekin'in farklı ve ince stilini sentezleyip hayata uyarladığı optimum yaşam projesinin özellikleri. Olması gereken özelliklere bakıldığında ise: 4 tip ev, 237-360 m² arası 2+1 katlı (özel bir kule odadan oluşan 3. kat sadece Optimum C ve D tipi evlerde). Evlerde toplam 700-800 m²'lik toplam 4 bahçe, 8 ayrı cephe, bir kış bahçesi, ev tiplerine göre 2 ile 4 duş ve banyo, 3 ile 5 tuvalet, havuz, çocuk havuzu, giyinme odası, tenis, futbol, voleybol, hidromasaj, orman parkuru, solaryum, sauna, buhar odası, masaj odası, squash, cafe-bar, bilardo, oyun salonu, masa tenisi, oyun odası, home theatre, orman evini içine alan sosyal tesis, uydu anteni, 24 saat görevli site güvenliği, jeneratör, market ve özel site yönetimi projenin genel hatlarını ortaya çıkarıyor. 2001 Aralık ayında hem evler hem de sosyal tesisler tamamlanmış olacak.